W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbyły się 8 listopada 2014 roku uroczyste obchody pięciolecia powstania krakowskiego ogniska Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR. Charyzmatem Wspólnoty jest dążenie jej członków do uzdrowienia sakramentalnego małżeństwa, które przeżywa kryzys.

- W naszej wspólnocie są uratowane małżeństwa, ale w większości są to osoby, które po opuszczeniu przez współmałżonka przetrwały kryzys, trwają w wierności słowu danemu w czasie ślubu Bogu i przeszły drogę dużego osobistego rozwoju duchowego - powiedziała Agnieszka Banaś, pierwsza liderka wspólnoty. - Obserwujemy różne owoce tych spotkań. Czasem jest to podtrzymanie w trudnych chwilach, czasem jest to radość doprowadzenia do przełomu, do powrotu do siebie małżonków, nawet po wielu latach. Czasem wskazanie innych wspólnot, które po przejściu początkowych stadiów kryzysu i braku chęci powrotu współmałżonka, będą stanowić dalszą życiową drogę - tłumaczył KAI o. Piotr Blajerowski SJ, opiekun spotkań sycharowiczów w łagiewnickim sanktuarium.

Do członków SYCHARU zwrócił się wczoraj także biskup Jan Zając, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. „To co jest piękne i to co jest dobre jest zawsze trudne do zdobycia - tym bardziej potrzeba wielkiej modlitwy, wielkiego wspierania, aby ta wasza trudna droga małżeńska była do pokonania. Życzę Wam, aby spełniły się Wasze pragnienia, które kierujecie dziś do Jezusa Miłosiernego" - powiedział w trakcie uroczystej Mszy św.

Podczas wczorajszego spotkania na uroczystej agapie nastąpiła także zmiana lidera wspólnoty. Agnieszkę Banaś w dotychczasowych obowiązkach zastąpiła Małgorzata Styczeń.

źródło: KAI/Archidiecezja Krakowska