9 czerwca 2013 roku o godz. 10:00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja założycielek dwóch zgromadzeń zakonnych - sióstr prezentek i serafitek. Do chwały ołtarzy wyniesione zostaną siostry Zofia Czeska i Małgorzata Łucja Szewczyk.

Przebieg uroczystości beatyfikacyjnych
M. Zofii Czeskiej i M. Małgorzaty Szewczyk

8 czerwca 2013 r. 
o godz. 19.00  - spotykamy się na czuwaniu modlitewnym w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. 
Pragniemy we wspólnocie Kościoła celebrować Słowo Boże i za przykładem przyszłych błogosławionych odpowiadać na wezwanie Jezusa, by stawać się… Jak sól dla ziemi i światło dla świata. Czuwanie zakończymy Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00.

9 czerwca 2013 r.
 - przygotowanie do uroczystej Eucharystii z odczytaniem Aktów beatyfikacji rozpoczniemy już o godz. 8.30 - rozważaniem przesłania o stawaniu się dla ludzi wzorem miłosiernej miłości – czego przykład zostawiły Wspólnocie Kościoła  - Sługi Boże M. Zofia i M. Małgorzata.

O godz. 10.00 rozpocznie się Uroczysta Eucharystia z udziałem Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych  J. E. Kard. Amato.
 
Dalszy ciąg uroczystości to celebracja Godziny Miłosierdzia o godz. 15.00.
Uroczystości zakończymy Nieszporami dziękczynnymi o godz. 17.00 w Bazylice Bożego Miłosierdzia.

Podczas trwania uroczystości zarówno w sobotę  (w godz. 19-21), jak i w niedzielę (w godz. 8-12) wierni będą mieli okazję skorzystać z sakramentu  pokuty i pojednania.

Szczegółowe informacje:
www.sofiaczeska.pl
www.serafitki.pl

Akredytacje i informacje dla prasy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 Materiały dla Prasy (240 MB, zip)

Transmisja

        

        

     


Informacje dla Pielgrzymów

1. Wejście na teren Sanktuarium bramami nr 1 (wejście do klasztoru), nr 2 (Dom Duszpasterski), nr 3 (od strony parkingu przy ul. Motarskiego) i nr 11 (od Centrum Jana Pawła II).

2. Osoby niepełnosprawne i głuchonieme oraz ich opiekunowie proszone są o kierowanie się bezpośrednio przed Bazylikę wg załączonej mapki (sektor E - obok wieży).

3. Sektory A i B zarezerwowane są dla dzieci i młodzieży ze Zgromadzenia Sióstr Prezentek i Serafitek.

4. Sektory C i D przeznaczone są dla pozostałych wiernych.

5. Do Bazyliki wchodzą tylko osoby za okazaniem zaproszenia.

6. Wierni do Bazyliki wchodzą do godziny 9:00.

7. Kapłanów pragnących koncelebrować prosimy o zgłaszanie się do Auli Jana Pawła II. Prosimy o zabranie alby i stuły.

8. Spowiedź prowadzona będzie w dolnej części Bazyliki. Komunia Święta udzielana będzie w czasie Mszy Świętej w miejscu uczestnictwa.

9. Na terenie Sanktuarium posługę będą pełnić piesze patrole Maltańskiej Służby Medycznej i karetki Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego oraz będą się znajdować 3 oznakowane krzyżem maltańskim punkty pomocy medycznej (+).

10. Punkt osób zaginionych mieścić się będzie w Domu Duszpasterskim przy recepcji (nr 10).

11. Punkty informacyjne (I) przy wejściach na teren Sanktuarium.

12. Nad bezpieczeństwem i porządkiem czuwać będą państwowe służby mundurowe oraz służba kościelna. Prosimy o podporządkowanie się ich poleceniom oraz zapoznanie się z komunikatem dotyczącym organizacji ruchu i warunków bezpieczeństwa.

13. Na trasie dojścia do Sanktuarium ustawione zostaną toalety przenośne, natomiast toalety ogólnodostępne na terenie Sanktuarium znajdować się będą w podziemiach Bazyliki (nr 14), przy Domu Duszpasterskim (nr 2), oraz w pasażu handlowym (nr 12). Toaleta dla osób niepełnosprawnych dostępna będzie w Domu Duszpasterskim i w podziemiach Bazyliki.

14. Prosimy o korzystanie w miarę możliwości ze środków komunikacji zbiorowej. Grupy pielgrzymów przybywające autokarem, a także osoby indywidualne poruszające się samochodami proszone są o zapoznanie się z trasą dojazdu i rozmieszczeniem parkingów oraz przestrzeganie zaleceń służb porządkowych.

 

Legenda

1 wejście do klasztoru
2 Dom Duszpasterski
3 wejście od strony parkingu przy ul. Motarskiego
11 wejście od Centrum Jana Pawła II
4 Bazylika
6 kaplica klasztorna
14 dolna część Bazyliki
7 ołtarz polowy na terenie klasztoru
10 Punkt osób zaginionych
12 pasaż handlowy
13 kaplica Wieczystej Adoracji

 Mapa sektorów
 Mapa parkingów


Zofia Czeska, zwana krakowską Matką Teresą XVII w. przyszła na świat w 1584 r., jako trzecie z dziewięciorga dzieci Katarzyny i Mateusza Maciejowskich. W wieku 16 lat wyszła za mąż za Jana Czeskiego, dziedzica miejscowości Czechy nieopodal krakowskich Słomnik. Sześć lat później została bezdzietną wdową i postanowiła poświęcić się Bogu i pomocy najbardziej potrzebującym – głównie osieroconym dziewczętom. Dla nich, w dwóch krakowskich kamienicach przy ul. Szpitalnej stworzyła instytut wychowawczy, czyli Dom Panieński Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, zwany także domem sierocym. – Dała im dom, chleb a przede wszystkim wykształcenie. W tamtych czasach było to nie do pomyślenia. Po trochu była więc rewolucjonistką – mówi siostra Paulina z sekretariatu ds. beatyfikacji Zofii Czeskiej. Jak dodaje jednak to nie edukacyjny trud czyni ją błogosławioną. - To jej ofiarność i serce, otwarte dla wszystkich. Również to, że w trudnych czasach po soborze Trydenckim, gdy kościół musiał dokonać zmian w swoich strukturach czynnie włączyła się w proces jego odnowy – przekonuje zakonnica. Jej wyraźnym znakiem stał się żeński zakon, w który przekształcił się instytut. Pierwsze, nieklauzurowe Zgromadzenie Panien Ofiarowania NMP powstało jednak dopiero w 10 lat po śmierci swojej założycielki w 1660 r.

Na szczeblu diecezjalnym, proces beatyfikacyjny Zofii Czeskiej rozpoczął się w roku 1995 r., zakończył 2 lata później. 27 czerwca 2011 r. Benedykt XVI wydał zgodę na ogłoszenie dekretu uznającego heroiczność cnót krakowskiej zakonnicy.

Wraz z nią do chwały ołtarzy wyniesiona zostanie również Małgorzata Łucja Szewczyk. Przyszła założycielka serafitek urodziła się w 1828 r. na Wołyniu. Gdy we wczesnym dzieciństwie straciła rodziców jej wychowaniem zajęła się przyrodnia siostra. Dzięki jej staraniom Łucja od najmłodszych lat angażowała się w służbę przy parafialnym kościele, później również, jako członek III zakonu św. Franciszka. – Przygotowywała dzieci do pierwszej komunii, uczyła szacunku do miejsc świętych, pomocy ludziom chorym. Te ideały otwartości i miłości do drugiego człowieka wyniosła właśnie z domu rodzinnego - mówi przełożona generalna zgromadzenia serafitek siostra Joanna Wiśniowska. Jako osoba świecka przez 2 lata pracowała w Ziemi Świętej, opiekując się pielgrzymami. Po powrocie do kraju w roku 1880 udała się do Zakroczymia, gdzie wspólnie z ojcem Honoratem Koźmińskim założyła ukryte jeszcze Zgromadzenie Siostrzyczek Ubogich, które kilka lat później przekształciła w habitowe już Zgromadzenie Córki Matki Bożej Bolesnej. Swoje powołanie odnalazła w służbie chorym i ubogim. – Posługiwała im po domach, samotnych zbierała do domów starców i ochronek, które sama tworzyła. Tym, co pozostawiła swoim siostrom, jako duchowy testament było właśnie wyczulenie na ubóstwo. To, że jeśli ktoś zaufa Bogu i odda mu wszystko, On naprawdę go poprowadzi – twierdzi przeorysza. Swoim zgromadzeniem siostra Małgorzata kierowała nieprzerwanie do roku 1904, gdy z powodów zdrowotnych zrezygnowała z funkcji przełożonej. Zmarła rok później w domu zakonnym w Nieszawie. Od 1951 r. jej doczesne szczątki spoczywają w kruchcie kościoła serafitek w Oświęcimiu.

Uroczysta beatyfikacja obydwu zakonnic odbędzie się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Przewodniczyć jej będzie prefekt Rzymskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Angelo Amato. - Oficjalnie uroczystości rozpoczną się o godz. 10., ale modlitwy i czuwania w Łagiewnikach trwać będą już od wczesnych godzin porannych, tak by każdy mógł oddać cześć nowym błogosławionym - mówi koordynujący uroczystości biskup Jan Zając. Zdaniem hierarchy tak ważne wydarzenie z pewnością przyciągnie do Krakowa pielgrzymów z całego kraju. - To wielkie wydarzenie nie tylko w skali Archidiecezji Krakowskiej, ale święto całego kościoła w Polsce, do wspólnej koncelebry zaproszeni więc będą również kapłani z całego kraju. Spodziewamy się około 300 księży, w tym ponad 80 biskupów, na ich przyjęcie Sanktuarium jak zawsze będzie przygotowane - kończy hierarcha.

Źródło: Franciszkanska3.pl