W krakowskich Łagiewnikach podjęto inicjatywę episkopatu Stanów Zjednoczonych „Dziewięć dni dla życia”, która została ogłoszona w związku ze zbliżającą się rocznicą ustawy aborcyjnej. W dniach 18-26 stycznia w tej intencji trwa modlitwa zarówno w kaplicy klasztornej, jak i w Bazylice Bożego Miłosierdzia. Można się w nią włączyć za pośrednictwem radia i internetu.

Jak podkreśla s. Elżbieta Siepak ZMBM, siostry wybrały modlitwę w Godzinie Miłosierdzia i Koronkę do Bożego Miłosierdzia, ponieważ przychodzi na nią do Łagiewnik najwięcej osób i dodatkowo jest ona transmitowana przez internet i liczne stacje radiowe. Szacuje się, że od 200 do 250 tys. osób modli się każdego dnia w łączności ze zgromadzonymi w kaplicy z łaskami słynącym obrazem „Jezu, ufam Tobie”.

„W obronie życia najwięcej możemy zrobić przez modlitwę, ofiary i wyrzeczenia składane w tej intencji, dlatego włączamy się w tę nowennę. W taki sposób możemy wypraszać Boże miłosierdzie i ocalać ludzkie życie” – mówi KAI rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Troska o należny szacunek dla każdego poczętego dziecka jest bliska Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W Łagiewnikach w każdą środę odprawiana jest w bazylice Msza św. w ramach Światowej Krucjaty Modlitwy o obronę dzieci nienarodzonych. W drugie soboty miesiąca jest także specjalna Msza św. z obrzędem przyjęcia do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, do której włącza się co miesiąc po kilkadziesiąt osób.

„Ufamy, że przez modlitwę wrażliwych ludzi na całym świecie będzie wzrastać świadomość, że Bóg jest Dawcą ludzkiego życia a naszym zadaniem jest otoczyć je należytą troską od poczęcia aż po naturalny kres” – mówi KAI ks. Franciszek Ślusarczyk. Wicerektor sanktuarium podkreśla, że trwający Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest „dodatkowym wezwaniem o prawdziwą jedność oraz ludzką solidarność w obronie najbardziej bezbronnego człowieka”.

Reakcja na inicjatywę episkopatu Stanów Zjednoczonych to odpowiedź polskich obrońców życia. Oprócz krakowskiego sanktuarium podjęto ją także na Jasnej Górze i w sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.

22 stycznia 2014 r. naród amerykański będzie wspominał 41. rocznicę sprawy Roe przeciw Wade, z którą związana jest legalizacja aborcji w USA. W tym dniu ulicami Waszyngtonu przejdzie Marsz dla Życia.

Polscy obrońcy życia w odpowiedzi na apel amerykańskich biskupów uruchomili specjalną stronę internetową, gdzie każdy chętny może zgłaszać swój udział w modlitwie. „Zapewniamy, że listę osób, które podjęły modlitwę i zgłosiły się do nas przekażemy po jej zakończeniu zarówno Ojcu Świętemu Franciszkowi jak i Episkopatowi Stanów Zjednoczonych” – mówią.

Każdy, kto chce włączyć się w modlitwę może zgłosić swój udział wypełniając formularz na stronie: krucjata.org

Źródło: niedziela.pl