Drukuj
Kategoria: Aktualności

W Wielki Czwartek w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia była sprawowana Msza Krzyżma Świętego. Eucharystii przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. W koncelebrze byli wszyscy krakowscy biskupi pomocniczy i wielu kapłanów. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przybyła licznie krakowska młodzież.

W homilii ks. kard. Dziwisz powiedział: - Od dwóch tysięcy lat Mistrz z Nazaretu jest w centrum uwagi świata. Dziś w tej świątyni Jezus Chrystus jest w centrum naszej uwagi. On nas tu zgromadził. Wkroczył głęboko w nasze życie i nadaje mu sens. Bez Niego nie wiemy po co jesteśmy i dokąd zmierzamy. Nie wiemy, jaki czeka nas kres.

Metropolita krakowski przypomniał, że od dwóch tysięcy lat Kościół głosi Dobrą Nowinę, Jezusa Chrystusa. – On jest Dobrą Nowiną. Najważniejszą Dobrą Nowiną dla każdego z nas – zaznaczył.

Kaznodzieja podkreślił, że zadaniem Kościoła jest głoszenie Słowa Bożego i udzielanie sakramentów. – To podstawowa misja i podstawowe zadanie Kościoła, aby mógł dotrzeć do każdego pokolenia i człowieka. Do tego muszą dojść dzieła miłosierdzia. To jest misja Kościoła, oto nasza misja – wskazywał.

Zwracając się do kapłanów metropolita krakowski przypomniał, że są oni sługami Chrystusa. – Posługa kapłana wymaga całkowitego poświęcenia człowieka. Kapłan nie ma wyznaczonych godzin pracy. Kapłan jest zawsze dla Boga i człowieka – powiedział. 

Ks. kard. Dziwisz zaznaczył, że Kościół musi troszczyć się o kolejne powołania. – Chodzi o ich solidną formację duchową i apostolską. Chodzi o to, by kapłani byli ludźmi dla Chrystusa i byli dla ludzi. By byli ludźmi modlitwy, wielkodusznymi, ubogimi w duchu – wyliczał i dodawał, że taka powinna być odpowiedź kapłanów na krytykę, jaką otrzymują od różnych środowisk. – Sprzyja to naszemu oczyszczeniu, ale przede wszystkim powinno mobilizować do bezinteresowności, do większej działalności - wskazał.

Hierarcha zwrócił się także do młodego pokolenia Kościoła krakowskiego. Przypomniał, że w Niedzielę Palmową polska młodzież w Watykanie odebrała Krzyż ŚDM. – Ten Krzyż będzie nam towarzyszył podczas przygotowań do ŚDM. To ogromne wyzwanie, przed jakim stanęliśmy. Potrzebujemy jednak takich wyzwań, aby odnowić Kościół – mówił ks. kard. Dziwisz.

Kaznodzieja przypomniał, że Ojciec Święty Franciszek zachęca, by myśleć o młodych, którzy są nadzieją Kościoła. Zauważył, że w sercach młodzieży jest tęsknota za czymś głębszym i że trzeba wyjść naprzeciw temu pragnieniu. Zwracając się do młodych ks. kard. Dziwisz powiedział: - Liczymy na wasz entuzjazm wiary, na wasze zaangażowanie w parafiach, w środowiskach nauki i pracy. 
I zadeklarował: - Chcemy wam pomagać w rozeznawaniu powołania. 

Na koniec ks. kard. Dziwisz przypomniał, że już w Niedzielę Miłosierdzia Ojciec Święty Franciszek ogłosi nowych świętych Kościoła. - Nowi święci – Jan XXIII i Jan Paweł II – kapłani według Bożego Serca, służyli ludowi jako gorliwi pasterze. W ich osobach Kościół daje nam wzór wiary, otwarcia się na Boga, na Jego Miłość. Daje nam wzór miłości na kształt służby. Mamy w nich przyjaciół którzy towarzyszą Kościołowi i oręduję za nami w Niebie - mówił.

Po homilii kapłani zgromadzeni w Bazylice Bożego Miłosierdzia odnowili swoje kapłańskie przyrzeczenia, a ks. kard. Dziwisz poświęcił Olej Chorych, Olej Katechumenów i Olej Krzyżma.

Na koniec Mszy Świętej młodzi złożyli na ręce ks. kard. Stanisława Dziwisza życzenia związane z obchodzonym w Wielki Czwartek dniem kapłana.

FOT. Tadeusz Warczak