O północy z 2 na 3 maja 2014 z sanktuarium maryjnego w bielskim Hałcnowie wybiegnie pięciu pielgrzymów-maratończyków w trasę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Mężczyźni biegną w intencji powstającego w Bielsku-Białej hospicjum im. św. Jana Pawła II.

Biegacze: – Piotr Capik, Radosław Jamróz, Bartłomiej Karas, Mariusz Nowak i Jacek Pędziwiatr, mają do pokonania 90 km. Bieg będzie odbywać się rotacyjnie. Gdy jeden z uczestników biegnie, drugi jedzie na rowerze, dbając o bezpieczeństwo biegnącego. Biegacze będą zamieniać się tak, by każdy z nich przebiegł ponad 20 kilometrów i tyle samo przejechał na rowerze.

Ks. Jacek Pędziwiatr z diecezjalnego radia „Anioł Beskidów”, inicjator i uczestnik biegu,” podkreśla, że pielgrzymowanie to czas na refleksję. „Dla nas - czas na refleksję o opiece nad chorym w hospicjum, jako formie miłosierdzia człowieka wobec człowieka. Chorzy w hospicjum osiągają metę swojego życia. Metą naszego biegu jest miejsce poświęcone miłości, bez której ludzkie życie jest niemożliwe” – mówi kapłan.

3 maja przed wejściem do sanktuarium w Łagiewnikach biegacze – będą kwestować na budowę hospicjum wśród około tysiąca pielgrzymów diecezji bielsko-żywieckiej. Informować będą także o tym, jak placówka będzie działać w przyszłości, oraz w jaki sposób prowadzona jest jej budowa. Kwestujący będą ubrani w żółte koszulki Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, które buduje hospicjum.

mp