W sobotę – 21 czerwca 2014 roku -  w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach została odprawiona uroczysta Msza Święta z okazji 75. urodzin ks. bpa Jana Zająca, rektora  sanktuarium. W czasie Eucharystii jubileusz 50-lecia kapłaństwa świętowali ks. kanonik Tadeusz Szarek, o. Zdzisław Wietrzak SJ oraz ks. prałat Andrzej Waksmański. Po Mszy odbył się koncert, w którym wystąpił Chór Musica ex Anima oraz Kameralna Orkiestra Smyczkowa.

Już na początku Mszy Świętej ks. Franciszek Ślusarczyk, wicerektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia powiedział, że sprawowana Eucharystia to wyjątkowe dziękczynienie. – Rocznica  urodzin ks. bp Jana Zająca i zbliżające się jego imieniny to wyśmienita okazja byśmy mogli, podziękować za jego ojcowskie, a zarazem braterskie i przyjacielskie serce oddane Bogu bez reszty. Są wśród nas także dostojni złoci jubilaci-kapłani, którzy przeżywają 50 rocznicę swoich święceń kapłańskich. Podążali przez życie w tak wielu wspólnotach, a dotarli do wieczernika na łagiewnickim wzgórzu, by jeszcze raz wyznać „Jezu, ufam Tobie” - mówił kapłan.

W homilii ks. Ślusarczyk podkreślił, że przy ołtarzu stanęło czterech jubilatów, by dziękować za dary miłosierdzia, jakimi Pan Bóg chciał ubogacić Kościół przez ich posługę. -Jest za co Pani Bogu dziękować – podkreślił i dodał, że historia życia każdego z nich to osobny tom historii Kościoła, czy życia zakonnego.

Kaznodzieja przywołał postacie świętych apostołów Bożego Miłosierdzia: św. s. Faustyny, św. Alojzego Gonzagi i św. Jana Pawła II.

Pokazując przykład św. s. Faustyny, która doszła do świętości, współpracując ze swoimi kierownikami duchowymi, mówił, że dziś trzeba nam modlić się o dobrych spowiedników, abyśmy nie zmarnowali łask, które Pan Bóg i dla nas przygotował.

Ks. Ślusarczyk powiedział, że kolejne jubileusze przypominają nam o upływie lat i zabierają różne funkcje. - Ale zawsze mamy prawo i przywilej iść za kratki konfesjonału, odprawiać Msze św, adorować Pana Jezusa – przypominał. - Chcemy dziękować dziś Bogu za świętych przewodników na drogach miłosierdzia i im zawierzamy naszych dzisiejszych jubilatów. Całujemy Wasze kapłańskie dłonie i chcemy Wam życzyć, by na tej najważniejszej drodze dorastania do świętości Jezus napełniał wasze serca pokojem i radością – mówił.

Na zakończenie Mszy św. zostało odśpiewane uroczyste „Te Deum” i odmówiony został akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. - Wyśpiewaliśmy radosne „Te Deum” za wszelkie łaski, dary, jakimi obdarza nas Pan. Dziś szczególnie dziękowaliśmy tym, którzy mają swój udział w kapłaństwie Chrystusa – powiedział ks. bp Jan Zając, dziękując także bliskim i przyjaciołom za towarzyszenie Jubilatom w każdym dniu ich życia.

Wzruszający moment miał miejsce na zakończenie Eucharystii – ks. bp Jan Zając zaprosił do siebie dzieci uczestniczące we Mszy św. i podzielił się z nimi słodkimi podarunkami, które otrzymał wraz z życzeniami.

mp