27 czerwca 2014 roku – w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – XIII Pielgrzymka Zawierzenia z Jasnej Góry dotarła do celu – do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Ponad dwustu pątników wraz z kapłanami: ks. Mariuszem Bernysiem i ks. Michałem Dłutowskim zawierzyli Polskę i swoje rodziny Bożemu Miłosierdziu.

XIII Pielgrzymka Zawierzenia dotarła w piątek do Łagiewnik wcześnie rano. - To już jest tradycją od kilkunastu lat, że to właśnie nasza pielgrzymka uczestniczy w pierwszej Mszy św. w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – podkreśla ks. Mariusz Bernyś.

Pielgrzymi wzięli udział w adoracji Najświętszego  Sakramentu i odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a następnie uczestniczyli we Mszy św. Ks. Bernyś przypomniał pielgrzymom, że znajdują się w miejscu szczególnie wybranym przez Pana Boga – w światowym centrum kultu Bożego Miłosierdzia. W homilii ks. Michał Dłutowski mówił, że w  tej świątyni człowiek jest szczególnie zanurzony w Bogu „jak w ocenia, w bezkresie”. - Tu Bóg pragnie, aby każdy człowiek  doświadczył miłosierdzia, odnowił z Nim przymierze, które je łamie przez grzech, przez zdradę – przekonywał. Zwracając się do pielgrzymów kapłan mówił, że są narodem wybranym, ludźmi przeznaczonymi do wielkich zadań. Kaznodzieja ubolewał, że są w naszej Ojczyźnie partie i  ugrupowania, które walczą z Kościołem. - Pielgrzymowaliśmy m.in. w intencji, by odwołano w Polsce pseudo-sztukę „Golgota-Picnic”. A jednak ma być wystawiany. Dziś bowiem zło robi wszystko, aby Miłość była upodlona. My nie możemy się na to godzić, musimy działać, przeciwdziałać złu, które chce zalać nasze serca. Nie możemy być bierni, bo wszelkie granice już zostały dawno przekroczone – apelował.

Ks. Dłutowski prosił pielgrzymów, by w swoich parafiach zakładali grupy i organizowali nabożeństwa przebłagalne. - Łączy nas wspólna odpowiedzialność za Polskę, a zło panoszy się coraz bardziej. Idzie coraz szybciej, wkracza do naszych rodzin – ostrzegał. -  Nie wchodźcie w mentalność nowych czasów, ale walczcie sercem łagodnym i pokornym – prosił.

Ks. Mariusz Bernyś i ks. Michał Dłutowski zapowiedzieli, że już we wrześniu w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa u salezjanów rozpocznie się 9 miesięczna nowenna, przygotowująca do jubileuszu 250-lecia kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Na koniec Eucharystii pielgrzymi zawierzyli naszą Ojczyznę i swoje rodziny Bożemu Miłosierdziu.

Ks. Mariusz Bernyś na rozesłanie mówił do nich: - Wytrwajcie w Miłości. Bądźcie apostołami Bożego Miłosierdzia, bo ono jest jedynym lekarstwem na całe zło. Żyjcie orędziem Bożego Miłosierdzia, a w ten sposób obronicie to, co jest sensem naszego życia – miłość do Pana Boga i do drugiego człowieka – mówił.

Dla uczestników pielgrzymki tydzień wędrówki był bardzo ważny. Jeden z jej uczestników – Daniel – wyznał, że przed wyjściem w drogę chciał dwukrotnie popełnić samobójstwo. - Teraz już wiem, że tego nie zrobię. Kocham Pana Boga, a wędrówka umocniła mnie w moim życiu. Żal odchodzić – powiedział. Z kolei pan Stanisław powiedział, że w czasie pielgrzymowania odczuwał  Królestwo Boże na ziemi. - Choć było ciężko, a  na nogach mamy mnóstwo odcisków, moglibyśmy iść dalej. Dla siebie i Polski – zapewnił.

mp