Drukuj
Kategoria: Aktualności

W niedzielę 17 sierpnia 2014 roku – w 12 rocznicę zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez Jana Pawła II – w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach odbędzie się ogólnopolskie dziękczynienie za kanonizację Świętego. W czasie uroczystości po raz pierwszy będzie rozdawany „Balsam Miłosierdzia”. Patronat nad uroczystościami sprawuje ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Balsam Miłosierdzia” ma być dla wiernych przypomnieniem doznanej od Boga łaski oraz wezwaniem do stałego wysiłku, by nasze oczy, usta, dłonie i serca, były coraz bardziej miłosierne – wyjaśnia Ks. prałat Franciszek Ślusarczyk, wicerektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Podczas Mszy świętej o godz. 1030, pod przewodnictwem Rektora Sanktuarium Ks. Biskupa Jana Zająca, będzie miał miejsce obrzęd poświęcenia „Balsamu Miłosierdzia”, który będzie rozdawany wiernym po każdej Mszy Świętej. Korzystanie z tego Balsamu połączone jest z ufną modlitwą o duchowe uzdrowienie. Modlitwa te jest oparta na słowach św. Siostry Faustyny, która nie tylko sama starała się upodobnić do Jezusa Miłosiernego, ale w ufnej modlitwie polecała Bogu również sprawy całego świata – wyjaśnia ksiądz prałat.

Msze Święte w czasie ogólnopolskiego dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II będą sprawowane w Bazylice w godzinach: 900, 1030, 1200, 1330, 1520 oraz 1800. Tej ostatniej przewodniczył będzie ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Ks. Zygmunt Kosowski, prezes Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, mówi, że dla tych, którzy przybędą 17 sierpnia do Łagiewnik przygotowane są liczne niespodzianki. - Chcemy w tym dniu nie tylko się modlić, ale także pokazać, że tu w Sanktuarium także świadczymy miłosierdzie. Wokół Bazyliki staną namioty, z których powstanie Miasteczko Miłosierdzia. Zaprezentujemy tam dzieła, jakie istnieją przy naszym Sanktuarium, m.in.: Poradnię Miłosierdzia, Wspólnotę Sychar, Światową Krucjatę w obronie Nienarodzonych, Rodziców „Dzieci Utraconych”, Dzieło Pomocy Konającym, Duszpasterstwo Honorowych Krwiodawców. Dzięki tej prezentacji wielu pozna nasze dzieła, a może w przyszłości także z nich skorzysta – podkreśla kapłan.

Organizatorzy Ogólnopolskiego Dziękczynienia za Kanonizację Jana Pawła II przygotowali także „Ucztę duchową” dla jego uczestników. - W niedzielę 17 sierpnia w naszej auli wyświetlać będziemy dobre, budujące filmy, które będą mogły oglądać całe rodziny, w ten sposób wspólnie spędzając czas w naszym Sanktuarium – zaznacza ks. Kosowski.

Zgłoszenia chętnych do uczestnictwa w pielgrzymce już trwają. Swoją chęć uczestniczenia w niej można zgłosić przez stronę internetową sanktuarium: www.pielgrzymka.milosierdzie.pl.

Św. Jan Paweł II był od swoich lat młodości związany z Łagiewnikami. Jak sam mówił, kiedy w czasie wojny wracał z pracy z pobliskiego Solvayu już wtedy wstępował tu na modlitwę. To właśnie On przyczynił się do rozpowszechnienia się orędzia o Bożym Miłosierdziu po całym świecie beatyfikując i kanonizując Siostrę Faustynę, a potem także zawierzając cały świat Bożemu Miłosierdziu.

mp