W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w piątek wieczorem (8 listopada 2019 roku) rozpoczęły się rekolekcje „U Źródła. Świeccy w życiu Kościoła”. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Ignacy Dec, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich.

Zebranych w świątyni przywitał ks. Zbigniew Bielas. Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przywołał fragment Adhortacji Apostolskiej "Christifideles laici": "Wedle biblijnego obrazu winnicy świeccy, podobnie jak wszyscy inni członkowie Kościoła, są latoroślami, które trwają w Chrystusie, prawdziwym krzewie winnym, dawcy życia i ożywicielu".

W homilii ks. bp Dec nawiązał do czytań z dnia i powiedział: - My też otrzymaliśmy moc Ducha Świętego w namaszczeniu sakramentalnym i zostaliśmy posłani, aby być świadkami Chrystusa. W przypomnianych słowach Pana Jezusa wskazane jest także miejsce naszej ewangelizacji. Jezus powiedział do pierwszych swoich uczniów, a dziś do nas, także Jego uczniów: "Będziecie moimi świadkami w Jeruzalem..." Dla nas Jeruzalem oznacza naszą naturalną, najbliższą rodzinę, w której żyjemy. Pierwszymi odbiorcami naszego świadectwa o Chrystusie winni być członkowie naszej rodziny, a więc mąż, żona, dzieci, seniorzy - dziadkowie, teściowie, wnuki. Wiemy z doświadczenia, że owocność ewangelizacji w przestrzeni własnej rodziny leży głównie w czynach, w przykładzie dobrego życia".

Jak podkreślał kaznodzieja, uczniem Chrystusa trzeba czuć się wszędzie, przede wszystkim w środowisku życia publicznego: w parlamencie, w ministerstwie, w szkole, na uniwersytecie, w zakładzie pracy, w przedsiębiorstwie, w sklepie, w supermarketach, na wycieczkach, pielgrzymkach, na stadionach, w środkach komunikacji społecznej, na weselu, na pogrzebie, na urlopie - po prostu zawsze i wszędzie, gdzie na co dzień przebywamy poza domem rodzinnym. - Wszędzie trzeba dzielić się wiarą, wszędzie trzeba składać świadectwo, że Bóg jest najważniejszy, że Jezus Chrystus wyzwala nas przez prawdę Ewangelii i przez ofiarę ze swego życia, złożoną za nas na drzewie krzyża, że jako nasz Odkupiciel, zwycięzca śmierci, piekła i szatana przyjmie nas kiedyś do życia wiecznego – mówił.

Bp Dec zauważył, że jesteśmy zdolni do wielkich wyrzeczeń,aby osiągnąć cele doczesne, by zdobyć wartości materialne, często bardzo wątpliwe. - A jak mało w nas niekiedy gotowości, by służyć Panu Bogu, by się Bogu bardziej podobać niż ludziom.. Niestety prawda jest taka, że człowiek w pogoni za bogactwem gotów jest do największych poświęceń, czasem także nieuczciwości, kłamstwa a nawet okrucieństwa. Zapomina się wtedy o tym, że kiedyś nadejdzie taka chwila, że trzeba będzie zdać szczegółowy raport z całego życia. I co wtedy? Wtedy, może się okazać, że jest już za późno, a przedłużenia włodarzenia, czy powtórki włodarzenia, już nie będzie. Św. Jan Paweł II mawiał, że nie żyje się na próbę, że nie kocha się na próbę i że nie umiera się na próbę. Nasze życie ziemskie nie może być powtórzone. Trzeba je na gorąco, na bieżąco korygować i zmieniać na lepsze, by go nie przegrać – zauważył.

Kończąc homilię przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich zaapelował: - Drodzy bracia i siostry, dzisiaj jeszcze jest czas, żeby coś zmienić, żeby się nawrócić ze zła na dobro, z tego, co dobre na to, co lepsze. Po tej Eucharystii, po tych rekolekcjach wrócimy do środowiska naszego codziennego, szarego życia. To szare życie trwa najdłużej. Wielkie, uroczyste chwile się zdarzają, ale esencją naszego życia - to codzienność, pełna zwykłych szarych spraw i wyborów moralnych. Pamiętajmy, jesteśmy wielkimi dłużnikami Pana Boga. Jezus przyszedł na ziemię, aby nasze długi skasować. Otwórzmy się na Jego miłosierdzie. Otrzymamy je w Chlebie Eucharystycznym. Oprócz miłosierdzia otrzymamy także nową moc, abyśmy sprostali zadaniom wyznaczonym nam przez słowo Boże, abyśmy obdarzeni Bożym miłosierdziem, sami stawali się miłosierni dla naszych bliźnich w modlitwie, słowie i czynie.

W rekolekcjach, które trwać będą do niedzieli, uczestniczy ok. 60 osób z całej Polski. Przez trzy dni będą wspólnie modlić się i słuchać konferencji. Bp Dec będzie mówił o tym kim są świeccy i jak mogą angażować się w parafii oraz w życie społeczne. W niedzielę przedstawi referat zatytułowany „Wierność wartościom – ludzie sumienia”.

Małgorzata Pabis